CTRL+ALT+DELETE

Ctrl Alt Delete

05. 11.
2020

Historická klávesová zkratka CTRL+ALT+DELETE má stále značné využití a může vám ušetřit čas i nervy. Do širšího povědomí se dostala už v 90. letech a pro zpočátku obtížnou kombinaci (vzdálenost kláves) bývala a dodnes bývá označována za opičí hmat či opičí trojhmat. Klávesová zkratka má celou řadu využití, např. přerušení probíhající operace, pročištění mezipaměti, zamčení/přepnutí/vypnutí PC, zobrazení správce úloh atd. Postup je následující: stiskneme a podržíme tlačítka CTRL a ALT a současně zmáčkneme klávesu DELETE. Pokusíte-li se postup provést jednou rukou, pochopíte, proč je zkratka přezdívána opičí trojhmat.

Využití opičího trojhmatu

Jak již bylo zmíněno, má klávesová zkratka celou řadu využití. Při zapínání PC (během procesu bootování) může sloužit pro přerušení procesu a restart PC. Takto byla historicky využívána v OS MS-DOS. Dále ji lze ve Windows využít k pročištění mezipaměti, k němuž dochází bezprostředně po jejím stisknutí. Můžete tak vyřešit problém zaseknutého PC z důvodu zahlcené operační paměti. Po stisknutí klávesy můžete také z nabídky vybrat spuštění správce úloh, v němž lze kontrolovat a ukončovat probíhající procesy a služby, sledovat výkon komponent PC a od Win10 také spravovat aplikace, jež se zapínají automaticky po spuštění operačního systému. Mimo jiné lze z nabídky také vybrat odhlášení/přepnutí/restart/vypnutí PC a další obdobné funkce, změnit heslo uživatele či vyvolat nabídku Usnadnění přístupu.

Historie zkratky CTRL+ALT+DELETE

Historie této zkratky je spojena s firmou IBM a vývojářem Davidem Bradleyem. Ten při práci na IBM PC vymyslel tento obtížný “trojhmat”, jehož původní funkcí bylo přerušení stávající operace. Ta v zásadě zůstala až dodnes, nicméně umí mnohem více. Více viz Wikipedia.

klávesová zkratka: CTRL+ALT+DELETE
  • funkce zkratky: přeruší operaci, zapne správce úloh, pročistí mezipaměť, atd.
  • funkčnost/využití: MS-DOS, Windows

Zápis zkratky CTRL+ALT+DELETE na klávesnici:

Ctrl Alt Del

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Oblíbené zkratky
Víte, že:
Win10

ve Windows 10 je od aktualizace October 2018 (označení v. 1809) možné zpřístupnit pro schránku paměť? Možnost kopírovat (CTRL+C) data do schránky a následně je z ní vkládat (CTRL+V) je tak nyní ještě efektivnější. Slouží k tomu klávesa Win+C

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva