CTRL+V

Ctrl V

Nejpoužívanější klávesová zkratka CTRL+V slouží ke vkládání textů, souborů, médií či jiných dat ze schránky do aktuálního umístění. Aby takto mohla fungovat, je nutné do schránky nejprve žádaná data umístit. Klávesová zkratka CTRL+V je proto nerozlučitelně spojena se zkratkou pro kopírování CTRL+C (případně pro vyjmutí CTRL+X).

Od roku 1973 využívá svět klávesové zkratky „copy&paste“, a to zásluhou tehdejšího pracovníka firmy Xerox, počítačového mága Larryho Teslera (†2020).

Symbol plagiátorství

Klávesová zkratka CTRL+C a CTRL+V se poslední dobou stává symbolem plagiátorství, za což její autor ani funkce samozřejmě nemůže. Ve slangové mluvě se s odvozeninami od této dvojice klávesových zkratek setkáváme nejen v angličtině (příklad copypasta), ale už i u nás (controlcéčkař, kopypasťák, cévéčkař,…)


Satirická píseň interpreta Pokáče o jejím zneužívání:

zápis znaku: CTRL+V
  • funkce zkratky CTRL+V: vloží zkopírovaná/vyjmutá data
  • funkčnost/využití: univerzální

Zápis zkratky CTRL+V na klávesnici:

Ctrl+v
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Win10

ve Windows 10 je od aktualizace October 2018 (označení v. 1809) možné zpřístupnit pro schránku paměť? Možnost kopírovat (CTRL+C) data do schránky a následně je z ní vkládat (CTRL+V) je tak nyní ještě efektivnější. Slouží k tomu klávesa Win+C

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2020 Na klávesnici | tvorba admiva