CTRL+V

Ctrl V

10. 08.
2020

Nejpoužívanější klávesová zkratka CTRL+V slouží ke vkládání textů, souborů, médií či jiných dat ze schránky do aktuálního umístění. Aby takto mohla fungovat, je nutné do schránky nejprve žádaná data umístit. Klávesová zkratka CTRL+V je proto nerozlučitelně spojena se zkratkou pro kopírování CTRL+C (případně pro vyjmutí CTRL+X).

Od roku 1973 využívá svět klávesové zkratky „copy&paste“, a to zásluhou tehdejšího pracovníka firmy Xerox, počítačového mága Larryho Teslera (†2020).

Symbol plagiátorství

Klávesová zkratka CTRL+C a CTRL+V se poslední dobou stává symbolem plagiátorství, za což její autor ani funkce samozřejmě nemůže. Ve slangové mluvě se s odvozeninami od této dvojice klávesových zkratek setkáváme nejen v angličtině (příklad copypasta), ale už i u nás (controlcéčkař, kopypasťák, cévéčkař,…)


Satirická píseň interpreta Pokáče o jejím zneužívání:

klávesová zkratka: CTRL+V
  • funkce zkratky: vloží zkopírovaná/vyjmutá data
  • funkčnost/využití: univerzální

Zápis zkratky CTRL+V na klávesnici:

Ctrl+v

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Oblíbené zkratky
Víte, že:
Anonymni

se ve vašem oblíbeném prohlížeči můžete přepnout do anonymního (incognito) režimu pomocí klávesové zkratky? Pro Mozilla Firefox a Internet Explorer zadejte CTRL+SHIFT+P, pro Google Chrome, Operu a další prohlížeče založené na projektu Chromium CTRL+SHIFT+N

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva