CTRL+Z

Ctrl Z

Základní klávesová zkratka CTRL+Z není nejpoužívanější, nicméně rozhodně patří mezi ty nejužitečnější a mnohým z nás již tisíckrát zachránila hodiny práce i duševní zdraví. CTRL+Z vrátí stav aktivní aplikace/systému před poslední provedený příkaz. Tedy, zjednodušeně řečeno, posune činnost o krok zpět. Pokud jsme smazali část textu, omylem se přepsali nebo nechtěně smazali důležitý soubor, může nás tato zkratka (za určitých podmínek a jen v určitém prostřední) vrátit zpět. Klávesová zkratka se lehce zapamatujte, stačí si zapamatovat „Ctrl Z = Zpět“

Opakování akce CTRL+Z

Klávesová zkratka CTRL+Z vrátí poslední provedenou operaci u aktivní aplikace (případně v uživatelském prostředí operačního systému) o krok zpět. Pokud chcete akci opakovat (vrátit o dva a více kroků zpět), stačí po stisknutí zkratky CTRL+Z dále držet tlačítko CTRL a tlačítko Z k tomu mačkat v počtu žádaných opakování. Každá aplikace si samozřejmě vede vlastní paměť a množství „návratů“ není neomezené. Maximální počet se liší pro každou aplikaci i verzi operačního systému.

Pokud to s návraty přeženete a budete chtít operaci vrátit pro změnu o krok vpřed, slouží k tomu jiná klávesová zkratka CTRL+Y (použitelné převážně u produktů Microsoftu) nebo stále častěji CTRL+SHIFT+Z.

klávesová zkratka: CTRL+Z
  • funkce zkratky: vrátí poslední provedenou akci zpět
  • funkčnost/využití: univerzální (s rozdílným počtem návratů)

Zápis zkratky CTRL+Z na klávesnici:

Ctrl+z
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Rozsireni Projektor
pokud pracujete s více monitory ve Windows, můžete snadno přepínat mezi režimy zobrazení rozšířit / duplikovat / první monitor / druhý monitor. Slouží k tomu klávesová zkratka Win+P
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva