Kříž †

Kriz

Jedním z běžnějších symbolů, s nimiž se můžete v textu setkat, je kříž (přesněji latinský kříž) †. Symbol lze chápat nábožensky, jako symbol křesťanské víry, dále jako grafický symbol nebo znak vztahující se k úmrtí (osoby/projektu). Zapisujeme jej pomocí kódu z ASCII tabulky, a to tak, že stiskneme a podržíme levý ALT a na numerické klávesnici postupně zmáčkneme čísla: 0134.

Kříž bývá pro neznalost zápisu velmi často uživateli zaměňován za snázeji dohledatelný symbol sčítání/plus +, který se však využívá (nebo by se spíše měl využívat) k jiným účelům.

Kříž na klávesnici

Použití symbolu kříže může být různé, ale nejčastěji se s ním setkávám při uvádění data narození a úmrtí osobností. Místo běžného zápisu narození/úmrtí narození se před narození připojí symbol hvězdičky, před úmrtí křížek.

Př.: Larry Tesler, autor klávesové zkratky CTRL+C & CTRL+V (*1945 †2020)

zápis znaku: Kříž †
  • ASCII zápis: ALT+0134
  • UNICODE zápis: U+2020

Jak zapsat Kříž † na klávesnici:

Krizek
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Anonymni

se ve vašem oblíbeném prohlížeči můžete přepnout do anonymního (incognito) režimu pomocí klávesové zkratky? Pro Mozilla Firefox a Internet Explorer zadejte CTRL+SHIFT+P, pro Google Chrome, Operu a další prohlížeče založené na projektu Chromium CTRL+SHIFT+N

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva