Tichá klávesnice s myší

tichá klávesnice s myŠí MK295

06. 01.
2021

Pokud Vás někdy napadlo (nebo jste byli tak jako já přinuceni) pořídit si klávesnici a myš, jež by po klepnutí zněly téměř nehlučně, pak je tento článek připraven právě pro vás.

K čemu tichou klávesnici?

Ptáte se, k čemu je něco takového dobré? Vždyť takový zvuk kláves či klepání myší nemůže nikomu moc vadit? I já si to myslel, ale pouze do doby, než jsem se stal pasivním, nedobrovolným posluchačem klování kolegů. Pokud mi nevěříte, zkuste si kdekoliv v místnosti, kde někdo jiný píše na klávesnici, na chvíli usadit a přečíst si nějaký delší text z knížky nebo časopisu.

Mé rodině došla trpělivost se cvakáním ve chvíli, kdy jsem takto hanebně vzbudil půlročního synka spícího u stěny vedlejší místnosti. Ne, nemáme stěny z polystyrenu, ten otravný zvuk se tam prostě proťukal. Porozhlédl jsem se tedy po možnostech nápravy, a to při zachování komfortu poskytujícího psaní na regulérní klávesnici, myš zase tolik neřeším, jak je zjevné z tohoto webu.

Parametry

Ihned jsem zavrhl nesmyslná řešení jako jsou všelijaké nízkoprofilové nebo dokonce zcela hladké gumové podložky vydávající se za plnohodnotné klávesnice. Psaní na nich je nepříjemné, vyčerpávající a neefektivní (překlepy), navíc nevěřím v jejich dlouhou životnost – prostě samá negativa. Vytušil jsem, že mi mačkání tlačítek vyhovuje mnohem více, musím tedy tento princip zachovat a nahradit hrkající plast materiálem, jenž mi při psaní poskytne onen „požitek“ z mačkání a zároveň nevydává nadměrný hluk.

Kde koupit tichou klávesnici?

Očekávání bylo velké, předpokládal jsem celý sortiment klávesnic a myší, jež tento neduh eliminují, samozřejmě za výrazně vyšší cenu, než stála má obyčejná kancelářská klávesnice s myší (dohromady do 300 Kč). Ani jsem se proto neobtěžoval otravovat strejdu Googla (to až později) a rovnou otevřel Alzu a pár dalších e-shopů s elektronikou. Podivilo mě, že kategorie/štítky pro tiché klávesnice a myši e-shopy (s výjimkou CZC) nenabízejí. Začínal jsem tušit zradu.

Při zadání dotazu „tichá klávesnice“ jsem byl tedy nucen dopomoci si zkratkou CTRL+F a vyhledáním slova „tichá“, načež jsem v popiscích několika klávesnic tuto vlastnost objevil. Obvykle byl text zestručněn na noticku o „tichém chodu“. Neumím si tedy představit, jak by mohlo v klávesnici za provozu něco hlučet. Nechal jsem to však být a doufal, že jsem objevil žádanou vlastnost, že distributor atributem míní nižší hlučnost při stisku.

Další popisky mi většinou nepomohly, zobrazoval jsem proto střídavě recenze a náhledy klávesnic, jež jsem dohledával na YouTube a znechucen zavrhoval jeden model za druhým. Deklarovaná tichost byla buď jen reklamním tahákem nebo bylo provedení natolik obskurní, že bych od takové klávesnice nemohl očekávat výkon.

Asi po půl hodině mě napadlo změnit přístup. Navzdory vžitému stereotypu, že bezdrátová klávesnice s myší je mor hubící (bolestná zkušenost z hraní Bulánků v útlém věku, kdy při zběsilé multi-playerové hře s bratry padla za oběť nová bezdrátová myška, jež se k cvakání přichomýtla nějakou náhodou), jsem rozšířil sortiment. Najednou tu bylo několik slibně vypadajících kousků s cenovkou kolem 1 000 Kč (ale i přes 3 000). Vyřazovacím výběrem jsem dospěl k setu zvučné firmy Logitech: Silent Wireless Combo MK295.

Silent Wireless Combo MK295

…aneb Šťastné a kyselé s Alzou.

Silent Wireless Combo Mk295

Silent Wireless Combo Mk295

Náhled vypadal dobře, prezentace firmy rovněž, byl jsem přesvědčen, že jsem u cíle. Na Alze mám učitelskou slevu, vyšla mě tedy na 917 Kč i s poštovným, udělal jsem však zásadní chybu, za níž se zpětně stydím (byl jsem však po zásluze potrestán). Klávesnici jsem objednal před Vánoci, kdy Alza inzerovala rychlé doručení. Kdybych si ji nechal poslat později, ničemu by to nevadilo, nepospíchal jsem na ni a přispěl svou troškou k zahlcení špeditérů, pomsta však přišla záhy.

Den před Štědrým dnem mi byla Zásilkovnou doručena podezřele vypadající obálka. Můj údiv při rozbalení spočinul na tváři mé ženy, neboť jsem místo touženého zázraku vytáhl z obálky kulmu na vlasy. Málem jsem jí vrazil. Místo výrazu dotčení ujišťovala o své bezúhonnosti a vystupovala vůbec velmi sebejistě – já zaváhal. Po kontrole účtu jsem se omluvil, zlost ze mě opadla a pocítil jsem, že je to Boží řízení, že jsem na svou chtivost doplatil. Po kontrole mi jen přišlo zvláštní, že na štítku balíku bylo mé jméno a adresa, ale jiné č. objednávky, než mám v účtu na Alze. Působí to na mě tak, že to nebyla chyba člověka, ale stroje, a že nějaký nešťastník musel na Štědrý den dělat ženušce vytáčky, že tiché mačkání je lepší než natáčky.

Konektor K Tiche Klavesnici Mysi

důmyslně schovaný konektor

Objednal jsem klávesnici znova, kulmu vrátil a napodruhé i obdržel, rozbalil, málem jsem se vyvrátil, když jsem marně hledal USB konektor pro bezdrátový přenos. Zbyla po něm prázdná zdířka na zadní straně klávesnice. Hledal jsem v obalu, u klávesnice, myši, na zemi, pod stolem, za počítačem, dokonce jsem si v pracovně udělal i trochu pořádek – bezvýsledně. Bezradný a odevzdaný jsem zase vše chtěl vrátit do kartonového obalu. Vložil jsem zabalenou klávesnici s myší, chtěl zavřít víko a na postranní straně víka se usmíval neuvěřitelně debilně zaražený USB konektor pro bezdrátový přenos. Ulevilo se mi.

Po zapojení zařízení se vše zdálo být v pořádku, klávesnici jsem při mačkání z počátku skoro neslyšel (přeháním, ale srovnání s klasikou je vskutku jak nebe a dudy), jen ta myš si nějak dělala co chtěla. Při rovnoměrném (jak jsem toho jen schopen) vodorovném popojíždění  sjížděla na bok, to samé při svislé jízdě. Nejdříve jsem chybu přikládal nerovnosti, pak mé nešikovnosti, zkusil jsem i vyměnit baterii a nakonec zapnul grafický editor a nakreslil rovnou čáru klasickou myší a logitechem M220.

Bylo mi jasné, že chyba je v hardwaru, napadlo mě stáhnout ovladače z webu Logitechu. Pro myš jako takovou nebyly (to je dnes asi už passé), ale nabízeli software a byl zde i nějaký ten odstřelovač trablů. Nejprve jsem stáhl Logitech Options, ten mi však příliš nepomohl, zrychlit kurzor nebo prohodit kolečko lze i přes nabídku ve Správci zařízení. V Troubleshootingu jsem narazil na obdobný problém, jenž vysvětlovali zaneseným přijímačem myši. Návod na vyčištění nové myši pomocí uchošťour jsem značně skepticky uposlechl, dle očekávání bezvýsledně. S tou myší to bude špatné zevnitř. Vzdal jsem to.

Abych to zkrátil: klávesnice v každém ohledu (zatím) bezvadná, myš nepoužitelná. Chvíli jsem dumal, čerstvá vzpomínka na prožitá příkoří s Alzou mi však nedovolila produkt reklamovat (mimochodem, původní objednávku řešili dobropisem bez proplaceného poštovného), koneckonců by mi bylo líto dobré klávesnice.

M220 Ticha Mys

tichá myška M220 v mém případě nefungovala

Porovnání tichých myší

Raději jsem se tedy porozhlédl po alternativách tiché myši. Objednal jsem tedy další tři produkty: Logitech M330, Logitech B 110s a Trust Silent Click Siero a rozhodl se všechny vyzkoušet. Jak to dopadlo se dočtete příště.

Ticha Mk295

MK295 COMBO – tichá klávesnice s myší

Oblíbené zkratky
Víte, že:
Rozsireni Projektor
pokud pracujete s více monitory ve Windows, můžete snadno přepínat mezi režimy zobrazení rozšířit / duplikovat / první monitor / druhý monitor. Slouží k tomu klávesová zkratka Win+P
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva