Jak nainstalovat Windows 10/11 na starším PC

29. 12.
2023

Jak nainstalovat Windows 10/11 na starším PC

Tento návod píši hlavně pro sebe, abych ho zase za pár let nehledal. Potřeboval jsem nainstalovat operační systém Windows 11 (totéž platí pro 10) na starší PC, které ještě nepodporuje UEFI. Výsledkem samozřejmě bylo, že instalační flashka nebyla nalezena, takže nemohla nabootovat. Připravil jsem (si) tedy návod, jak v takovém případě postupovat.


Raději zde uvedu kompletní postup krok za krokem, kdyby se to někomu hodilo. Tento návod navíc pomůže všem, jejichž PC nesplňuje minimální hardwarové požadavky na instalaci Windows 11.

Stáhnutí ISO souboru Windows

Připravíme si flash disk o minimální velikosti 8 GB a na webu Microsoftu stáhneme instalační ISO soubor. Najít jej můžeme na stránkách Microsoftu zde.

Tip: Kdysi jsem narazil na stále funkční web postupně nabízející alternativní ISO soubory Windows, které si můžete manuálně vybrat a stáhnout, odkaz zde.

Na stránkách vybereme z rozbalovací lišty v části Stažení bitové kopie disku systému Windows 11 (ISO) (v případě anglické verze: Download Windows 11 Disk Image (ISO) for x64 devices) možnost Windows 11 a klikneme na tl. stáhnout.

Následně se zobrazí nová rozbalovací lišta s možností vybrat jazyk, vyberte tedy požadovaný a klikněte na tl. potvrdit. Nyní se zobrazí vhodná aktuální verze operačního systému a stačí tak již jen kliknout na tl. 64-bit Download a stáhne se ISO soubor.

Nahrajeme instalační data Windows na flashku

Nyní musíme stažená data z ISO souboru nahrát na flashku a obejít požadavky Windows na novější počítač. Mezi ty mimo jiné patří dostatečná paměť, podpora TPM 2.0 (Trusted Platform Module) na desce a UEFI místo Legacy BIOS. To vše nyní obejdeme a můžeme být natolik „drzí“, že se zbavíme i otravných nucení do online účtů Microsoftu či odsouhlasení.

Všechny požadavky systému Windows 11 na hardware jsou shrnuty zde.

Program Rufus pro nahrání OS Windows (i prakticky jakéhokoliv jiného) na USB flash disk si můžete stáhnout ZDE. Program stáhneme, nainstalujeme a spustíme.

Nastavení programu Rufus pro instalaci Windows 11 na zařízení bez UEFI

Instalace dat Windows na USB disk

Máme-li zapnutý program Rufus, vložíme USB disk o min. velikosti 8 GB do PC. Flashka by se nám nyní měla zobrazit v horní liště „Zařízení“, zkontrolujeme si přes rolovací lištu, že jde o tu správnou.

V druhé liště vybereme přes tl. vybrat a průzkumníka cestu ke staženému ISO souboru s OS Windows a potvrdíme.

Následujícím krokem bude volba vhodného oddílu. Místo výchozího MBR vybereme z rolovací lišty volbu GPT.

Nyní, protože chceme instalovat Windows na starší PC, které ještě nemá rozhraní UEFI, zmáčkneme kouzelnou klávesovou zkratku levý ALT + E, díky čemuž se v části Cílový systém objeví jinak nenabízená položka BIOS nebo UEFI, takže nám bude umožněno i bootování pro starší PC.

Poslední vhodnou možností, s níž se lze zabývat, je souborový systém. Chcete-li instalovat ze souboru většího, než 4 GB (jako je náš případ s novým Windows 11), pak nám nezbyde než nechat NTFS, instalujete-li však nějaký méně náročný systém (pod 4 GB), můžete vybrat FAT32.

Dále stiskneme tlačítko Start.

Pozor, všechna data na USB disku budou smazána.

Rufus nám ještě před spuštěním nabídne 4 užitečné možnosti: Odebrat požadavky Windows 11 na instalaci, jako je min. 4 GB paměť RAM, nutnost Secure Boot nebo TPM 2.0, dále přeskočit požadavek na shromažďování dat (nechcete-li je z nějakého důvodu povolit), za třetí rovnou nastavit lokální účet pro spuštění OS Windows podle současného a nakonec nastavit regionální nastavení (země, čas) podle současného.

Doporučené a konec konců výchozí nastavení je zakliknout první dvě možnosti a dát tl. OK. Následovat bude ještě jedno potvrzení, že přijdete o veškerá data na disku a pak již bude Rufus instalovat ISO soubor s Windows na flash disk.

Po dokončení práce můžete flashku vyndat a vložit do PC, na který budeme chtít systém instalovat.

Bootování

Samotná instalace a bootování operačního systému je již jednoduchou záležitostí. Pouze připomenu, pokud se Vám flashka po spuštění počítače sama nenačte (nenabootuje), je nutno nastavit jí prioritu bootování před pevným diskem. To lze samozřejmě v BIOSu, kam se dostanete po stisknutí klávesy pro BIOS, jež se zadává bezprostředně po spuštění PC. Většina výrobců ji nechává pod tl. DELETE, případně F2.

Alternativně nemusíme chodit přímo do nastavení, ale můžeme si vybrat, z jakého zařízení bude aktuálně bootováno. Tam se klávesa opět odvíjí od výrobců, obvykle jde o klávesu F2, F5, F8, F10 či F12.

Jakmile flashka nabootuje, objeví se před vámi vstupní instalační okno systému Windows, kde budete postupovat podle průvodce a snadno systém nainstalujete.

Pomohl jsem Vám? Sdílejte článek na facebooku Facebook nebo mi můžete koupit kávu Káva
Můžete také začít odebírat newsletterNewsletter nebo RSS feedRSS Feed, aby Vám nic nového neuniklo.
zveřejněno: 29. prosince 2023
kategorie: Návody
| štítky:

Jeden komentář: “Jak nainstalovat Windows 10/11 na starším PC”

  1. J. napsal:

    Zajímalo by mě zda existuje nějaký takový šikovný nástroj i pro vytváření DVD – některé starší desky nechtějí moc bootovat z USB. . . .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes nejčtenější