Rozložení na klávesnici

Rozložení klávesnice

Vhodné rozložení znaků na klávesnici je fenomén, s nímž se potýkaly již první psací stroje na konci 19. století. Problematika následně přešla také do počítačových klávesnic, až se standardizovalo několik vhodných rozložení, jež se zpravidla odvíjí od národních jazyků té které země, ale existují i specifické klávesnice pro daný obor (např. programátorská klávesnice).

V České republice je dnes prakticky výlučně rozšířena klávesnice typu QWERTZ (podle prvních písmenek klávesy zleva doprava), nicméně, pokud máte klávesnici (či zařízení s klávesnicí z ciziny), jistě vás nemile překvapí jiné rozložení, nazývané z obdobných důvodů QWERTY.

Rozložení CZ QWERTZ

Rozložení CZ QWERTZ (zdroj wikipedia.org)

 

Rozložení CZ QWERTZ

Rozložení CZ QWERTZ (zdroj wikipedia.org)

Pro zájemce o problematiku rozložení na klávesnici můžeme odkázat na stránku, jež se tomuto fenoménu věnuje a pro fajnšmekry nabízí i návod, jak vytvořit vlastní rozložení znaků na klávesnici: ZDE.

Oblíbené zkratky
Víte, že:
Anonymni

se ve vašem oblíbeném prohlížeči můžete přepnout do anonymního (incognito) režimu pomocí klávesové zkratky? Pro Mozilla Firefox a Internet Explorer zadejte CTRL+SHIFT+P, pro Google Chrome, Operu a další prohlížeče založené na projektu Chromium CTRL+SHIFT+N

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2020 Na klávesnici | tvorba admiva