Pro zapsání znaků můžeme využít základní nabídku klávesnice spolu s kombinací kláves jako je ALT, CTRL či SHIFT (případně Fn, Win, atd.), stejně tak můžeme vyvolat znaky z ASCII tabulky, ale pokud není jiná cesta, musíme si pomoci znakem ze znakové sady UNICODE.
Proč využít UNICODE
Předně je třeba říci, že běžný uživatel české klávesnice nemá až takový důvod ve znakové sadě UNICODE něco hledat. Všechny běžně používané znaky jsou buďto na klávesnici nebo v ASCII tabulce, z níž je můžeme snadno vyvolat. Výjimečně však může nastat situace, kdy se sháníme po znacích, které nikde jinde nejsou (výčet několika takových je na konci článku), pak je nám UNICODE dobrý.
Co je UNICODE? Zjednodušeně řečeno jde o znakovou sadu vyvíjenou Unicode Consortium, jejímž cílem je pojmout pokud možno všechny znaky a symboly na světě. V zásadě jde o nedosažitelný cíl, nicméně poslední verze UNICODE již obsahuje přes 140 tisíc symbolů ve 154 moderních i historických písmech/jazycích (i těch vymyšlených).
Co UNICODE umí? Z Výše uvedeného je zjevné, že všechno. Obsahuje všechny atypické znaky všech světových jazyků, znaky matematické, vědecké, grafické, počítačové, různé ilustrace, emotikony, piktogramy, zkrátka vše, co Vás napadne.
Jak napsat znak z UNICODE
Možností je několik, ale asi nejpohodlnější je prostřednictvím programu, jež s UNICODE znaky pracuje. Jedním z nich je Ms Word.
Postup ve Wordu: klikneme někam do plochy textu a postupně zapíšeme alfanumerické znaky přiřazené symbolu v unicode (přičemž nepíšeme „U+“, ale pouze znaky za ním). Následně nezmáčkneme mezerník, ale místo toho stiskneme a podržíme tl. levý ALT a zmáčkneme klávesu X.
Příklad: Chceme-li zapsat matematické mínus, symbol má v UNICODE přidělen kód U+2212, my tedy do Wordu naťukáme čísla 2 2 1 2 a následně zmáčkneme levý ALT + X.
Videonávod
Unicode v Linuxu napišeme taky: stiskneme a podržíme tl. levý SHIFT, následně CTRL a napíšeme kód včetně U, tedy např. u2212.
Alternativním způsobem ve Windows (pokud nemáme Word) je najít si znak na mapě znaků:
UNICODE v mapě znaků
Symboly s jejich kódy můžeme ve Windows vyhledat v nástroji Mapa znaků.
Mapa znaků je v každé verzi operačního systému Windows dostupná a vyvoláme ji velmi snadno. V nových verzích stačí vybrat ikonu Start (myší na spodní liště vlevo dole nebo pomocí klávesy Win) a přímo začít psát Mapa znaků. Pokud máte anglickou verzi OS, zadejte charmap.
Tip: Mapa znaků se ve Windows nachází standardně v adresáři s Windows\system32\charmap.exe
Jak zjistit UNICODE kód znaku?
Chceme-li postupovat opačně, je to možné. Stačí najet kurzorem myši za symbol, jehož UNICODE značení chceme odhalit a postupujeme obdobně jako při zadávání, jenom pozpátku. Tedy: stiskneme a podržíme tl. levý ALT a zmáčkneme klávesu X. Místo původního znaku se objeví jeho zápis v UNICODE.
Speciální znaky
Několik znaků, které napíšeme (asi) jen v unicode:
mínus −
- skutečné, nikoliv spojovník, za nějž bývá běžně zaměňováno
- U+2212
vodorovná čára ―
- dekorativní prvek
- U+2015
klikatá šipka v horním indexu ͛
- dekorativní prvek
- U+035B
dvě osminové noty ♫
- hudební symbol
- U+266b (266a je jedna osminová nota)
sluníčko ☼
- dekorativní prvek
- U+263c
černý čtverec vycentrovaný ■
- geometrický prvek
- U+25A0 (25A1 by byl bílý čtverec)
kružnice ◯
- geometrický prvek
- U+25EF
šipka proti směru hodinových ručiček ↶
- dekorativní prvek
- U+21B6 ( po směru by bylo 21B7)
Křížek přes celé pole ╳
- dekorativní prvek
- U+2573
Seznam všech UNICODE znaků naleznete ZDE.
Více o UNICODE
Definice UNICODE z Wikipedie: Unicode (anglicky Unicode) je technická norma pro oblast výpočetní techniky definující jednotnou znakovou sadu a konzistentní kódování znaků pro reprezentaci a zpracovávání textů použitelné pro většinu písem používaných v současnosti na Zemi. Unicode je vyvíjen v součinnosti s ISO/IEC 10646 a je publikován elektronicky jako The Unicode Standard. Odkaz na celé heslo zde.
Unicode je v současnosti (2021) ve verzi 13.0 (z roku 2020). K tomuto datu definuje 143859 znaků ve 154 písmech.
Další informace včetně nových symbolů můžete čerpat přímo ze stránek projektu: unicode.org
Napsat komentář