Pokud byste hráli s ajťáky na asociace a zeptali se, co si vybaví pod výrazem odporně nevyladěný a zastaralý prohlížeč, nebylo by třeba nápověd. Černá legenda internetu a příčina řady psychických zhroucení, toť Internet Explorer, s nímž se nyní loučíme. A řekněme si to upřímně: slzičku v oku zamáčkne jen ten nejzarytější nostalgik.
Oddechl si tak i Microsoft, když po průšvihu s patvarem, tj. první verzí nového prohlížeče Edge, rezignoval a vsadil na jistotu. Nový prohlížeč běží pod googlovským jádrem Chromium a nezaujatý člověk musí uznat, že ten „nový“ Edge s tím divným logem není vůbec špatný, dokonce v některých testech předčí i Chromíka.
Trochu to připomíná patálie s vyhledávačem Bing, na němž nejprve značně vykrvácel, než si našel svou, byť eticky trochu pochybnou, cestu. Ale zpátky k Internet Exploreru.
Internet Explorer končí
Poté, co na konci listopadu 2020 Microsoft nečekaně ukončil podporu svého Teamsu pro poslední Internet Explorer 11, a tím v době koronavirové pandemie prakticky donutil školáky (resp. jejich rodiče) a pracující na dálku přejít na jiný prohlížeč, se přidává také největší redakční systém WordPress. Již do verze WordPress 5.8, která má vyjít v červenci, se v administraci zobrazí hláška oznamující ukončení podpory pro Internet Explorer, na konci roku 2022 skončí podpora pro IE 11 definitivně.
Pro neznalé je třeba dodat, že jde o vůbec nejpopulárnější redakční systém, na jehož kostře údajně běží více než miliarda webů (vývojáři uváději 41 % webových stránek), včetně naklavesnici.cz. Pokud tedy spouštíte náš web z IE, račte se pro vlastní dobro porozhlédnout po jiném browseru 😉 .
Aby toho nebylo málo, Microsoft „rebelům“ oznámil, že od 17. srpna 2021 ukončí podporu IE 11 pro veškeré služby v rámci balíku Microsoft 365, což by mělo znamenat definitivní tečku za prohlížečem, z něhož lze dnes ocenit snad jen pěkné logo (díváme-li se na něj s odstupem a neasociujeme jej s rozmrvenými weby).
Kdo Internet Explorer používá?
Prakticky nikdo. Alespoň ne dobrovolně. Většina jeho nevědomých uživatelů bude ještě pracovat na starším OS Windows 7 (příp. Vista nebo dokonce XP), kde je mají nativně přednastaven a nejsou schopni s tím cokoliv měnit. Mezi dobrovolnými uživateli najdeme hračičky s virtualizací a jiné IT kutily či nostalgiky. Bohužel, vím i osobně o firmách (a docela velkých), které mají zastaralou webovou aplikaci napsanou pro IE a nehodlají ji inovovat, dokud se něco nepokazí. Kvůli takové nezodpovědné politice jsou však v ohrožení citlivé údaje doslova statisíců lidí.
Na internetu jsem nalezl návody, jak si stáhnout a používat starší verze IE i dnes, ale raději je ani nezveřejňuji, aby to někoho nenapadlo vážně používat 😉
Podle statistik na stránkách Statcounter se z Internet Exploreru přihlásilo v minulém měsíci (duben 2021) celosvětově na všech zařízeních pouze 0,71 % zařízení, o rok dříve byl podíl IE mezi browsery dvojnásobný (1,41 %). Pokud bychom měřili pouze desktopová zařízení, pak je za duben 2021 podíl IE celosvětově 1,68 %, v České republice 1,78 %. Snad jen pro zajímavost dodejme, že před 10 lety (duben 2011) měl IE téměř 50 % podíl a válcoval browsery Firefox i Chrome, který byl až třetí.
Jak šel čas s internetovými prohlížeči
Bude se nám stýskat?
Není to stejné loučení, jako když odcházel slavný OS Windows XP (o sedmičkách zatím nemluvme) nebo platforma Flash od Adobe. Tehdy jsme alespoň zavzpomínali, u Exploreru se mi do toho moc nechce. Přitom nelze nepřiznat, že stejně jako XPčka nebo Flash znamenal i IE ve své době určitý pokrok a přinesl mnoho dobrého. V posledních alespoň 15 letech však byl noční můrou všechn vývojářů stránek a webových aplikací a Microsoft si ve snaze udržet jej za každou cenu jako nativní a doporučený prohlížeč znepřátelil kde koho, střílelo se i z vlastních řad.
Nedá se nic dělat, můžeme zavzpomínat, můžeme i poděkovat, ale musíme být rádi. Konec konců, nedožitých 26 let, to je ve světě počítačového softwaru věk více než úctyhodný.
Internet Explorer, 1995–2021 (přehled verzí)
Napsat komentář