Poté, co na konci roku 2023 skončila česká internetová služba Ulož.to (resp. transformovala se do cloudového úložiště), hledají uživatelé českého internetu marně důstojnou náhradu. I z toho důvodu jsem se rozhodl na web přidat nový seriál o archivovaných datech.
Zrušení Ulož.to
Předně bych rád uvedl, že nejsem přítelem warezu a rozhodně nechci nabádat k hledání podobných serverů pro šíření obsahu nelegálně. O tom seriál nebude a z toho důvodu neuvedu ani odkaz na podobné stránky.
slovníček: warez = slangové označení pro nelegálně či pololegálně šířená díla pod licencí, např. počítačové programy, hry, filmy či hudbu.
Kdyby bylo díky zrušení Uložto zabráněno šíření warezu, tak bych takový krok vlastně i kvitoval. Se ztrátou milionů dat z tohoto serveru však nezmizel pouze warez, ale i tisíce audiovizuálních dokumentů či softwaru, který již nespadá pod licenci či jde o tzv. abandonware.
slovníček: abandonware = slangové označení pro zastaralý software, který se již neprodává a výrobce se k němu dále veřejně nehlásí, jeho nekomerční šíření tak nemusí být chápáno jako neetické, ale naopak prospěšné.
Zrušení jsem tak do poslední chvíle nevěřil, navíc i proto, že jsem předpokládal, že celý projekt bude dílem policie, jež tak chce mít šiřitele warezu pod kontrolou. Ale dost už u konspiracích. Náhlé zrušení dat mě opravdu zaskočilo, porozhlédl jsem se proto po službě, jež by volně šiřitelná, ale špatně dostupná díla nabízela.
Čím nahradit Ulož.to?
Několik podobných služeb, jež nebyly zrušeny, přestože šíří warez vesele dál, jsem sice nalezl, ale databáze jinak nedostupných dat, jako jsou staré a snad i nadobro smazané výchovně-vzdělávací pořady z 90. let či software z cédéček z téže doby, jsem v chabých databázích prostě nenalezl.
Pak mě napadlo podívat se do celosvětového internetového archivu, služby Archive.org, jenž již téměř 30 let shromažďuje (archivuje) data z celého světa. Byla to trefa do černého.
Archive.org
Internet Archive znám již několik let díky službě Waybackmachine, díky níž můžeme „cestovat v čase“ po internetových stránkách, které čas od času (dle daných kritériích) služba stahuje a archivuje do vlastní databáze, a to včetně českých domén.
Služba archivuje krom webů také knížky, videa (včetně TV pořadů), audio (včetně vysílání rozhlasových stanic), software (včetně starších PC her) a obrázky či fotografie. Zkrátka a dobře, všechna audio-vizuální data, a to již od roku 1996.
Dle české Wikipedie se jedná o vůbec největší neziskovou digitální knihovnu „s posláním univerzálního přístupu k poznání.“
Hledáte-li tak např. starší čísla dnes již legendárního časopisu Počítač pro každého (takto jsem se k věci dostal já), můžete využít přístup zde. Pomocí vyhledávače pak můžete zkusit najít další retro software či jiný typ dat.
Statistiky o archive.org
K dnešnímu dni (leden 2024) uvádí knihovna následující statistiku:
- 835 miliard webových stránek
- 44 milionů knih a textů
- 15 milionů zvukových nahrávek (včetně 255 tisíc živých koncertů)
- 10,6 milionu videí (včetně 2,6 milionu televizních pořadů)
- 4,8 milionu obrázků
- 1 milion softwaru (programů, her)
Digitální knihovna Archive.org jako řešení
Uvedená data jsou tedy odpovědí na otázku, čím nahradit Ulož.to, pokud jde o hledání legálních, ale špatně dostupných dat, jako jsou dokumenty, audio/video nahrávky, obrázky či software, ale také pokud jde o již neaktualizované webové stránky. Využití je téměř neomezené.
A dobrou zprávou na závěr úvodníku je, že se zde začíná objevovat stále více obsahu z českých luhů a hájů.
Napsat komentář