Jak již mnozí vědí, Windows 11 se bez podpory Trusted Platform Module 2.0 (TPM 2.0) neobejde. Přestože ani na moderní základní desce nemusíte mít TPM 2.0 přímo vestavěn, je velmi pravděpodobné, že jej podporuje Váš procesor jako tzv. Firmware TPM. V následujícím článku si ukážeme, kde TPM najít (pokud jej máme) a co dělat, pokud ne.
Má mé zařízení TPM 2.0?
Nejprve se podíváme do nastavení systému. Asi nejrychleji se do něj přepneme přes klávesovou zkratku WIN + I a následně vybereme možnost Aktualizace a zabezpečení. Z následné nabídky vlevo klikneme na Zabezpečení Windows a vpravo v části Oblasti ochrany vybereme Zabezpečení zařízení.
Zde bychom měli vidět informace o zabezpečení. Pokud vidíte text Procesor zabezpečení podporující TPM, máte vyhráno. Vidíte-li Standardní hardwarové zabezpečení není podporováno (viz obrázek), musíte vstoupit do BIOSu (UEFI) a zkusit zapnout TPM tam.
Do BIOSu (resp. UEFI) se dostaneme dle pokynů výrobce základní desky. Většinou je postup obdobný, kdy ihned po stisknutí tl. pro zapnutí PC rychle a opakovaně mačkáme jednu z k tomu určených kláves. Obvykle je to DELETE, F2, F10 nebo ESC – každý výrobce může mít nastaveno jinak.
V BIOSu je pak třeba najít oddíl, který se zabývá TPM a zde funkci povolit. Někdy je uvedena také jako fTPM nebo PTT. Já ji našel u zákl. desky ASUS s procesorem Intel v části Advanced -> PCH-FW Configuration, kde jsem pro TPM Device Selection zadal Enable Firmware TPM, viz foto.
Našel jsem rovněž video, kde autor ukazuje umístění položky pro nejrozšířenější typy současných základních desek:
Kde sehnat TPM 2.0 modul
Pokud Váš PC Firmware TPM nepodporuje a nechcete si kvůli Windows 11 kupovat novou desku, můžete TPM 2.0 čip dokoupit, tedy za předpokladu, že na něj má deska připravený slot. Cena čipu v souvislosti s oznámením jeho nutnosti pro nový systém sice stoupla, ale i u nás se dá sehnat kolem 300 Kč, viz ZDE.
Napsat komentář