Paragraf §

Paragraf

Paragraf je základní a běžně používaný znak, který má na české klávesnici přiřazenu vlastní klávesu (napravo od klávesy pro písmeno ů). Vizuální tvar dvojice do sebe zaklenutých S vychází z významu paragrafu. Dvě písmena S odkazují na latinskou zkratku signum sectionis (značka/pořadí odstavce).

Původní význam paragrafu jako odstavce alespoň v češtině zaniká (resp. při řazení je paragraf odstavci nadřazen). Pro odstavec se, zvláště v IT, využívá znak ¶ (ASCII ALT+182, UNICODE: U+00B6).

Kde na paragraf narazíme?

Přirozeně nejčastěji se se symbolem paragrafu (§) setkáváme v právu a soudnictví, kde spolu s přiděleným číslem (vzestupně) označuje podobně jako článek (čl.), za nějž se někdy zaměňuje, právní předpisy či jednotlivé body. V hovorové řeči se stal paragraf jakýmsi synonymem pro zákon, s přiděleným číslem pak pro konkrétní zákon jímž se zabývá.

 

zápis znaku: Paragraf §
  • běžný zápis: vlastní tl. (napravo od kl. Ů)
  • ASCII zápis: ALT+0167
  • UNICODE zápis: U+00A7

Jak zapsat Paragraf § na klávesnici:

Paragraf
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Rozsireni Projektor
pokud pracujete s více monitory ve Windows, můžete snadno přepínat mezi režimy zobrazení rozšířit / duplikovat / první monitor / druhý monitor. Slouží k tomu klávesová zkratka Win+P
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2020 Na klávesnici | tvorba admiva