Program na obnovu smazaných dat

28. 10.
2020

Recuva Icon

Víte, jak obnovit dříve smazaná data? Pokud jste na soubor/složku klikli pravým tlačítkem myši a vybrali odstranit nebo jste soubor vybrali a zmáčkli klávesu DEL (delete) nebo jej pomocí myši přenesli do Koše, tak v každé z těchto tří možností je pomoc snadná. Stačí vstoupit do adresáře koše (obvykle na ploše nebo jej vyvoláme přes nabídku start) a dané soubory/složky takto obnovíme.


Co ale dělat, pokud jsme data smazali trvale? To znamená: vymazali z koše nebo vybrali soubor a zmáčkli klávesu SHIFT+DELETE? I zde je pomoci!

Přestože jsme při zmáčknutí klávesové zkratky SHIFT+DELETE případně vymazání/vysypání koše upozorněni, že provedené operace trvale a nenávratně smažou naše data, není to tak docela pravda. Mimo jiné kvůli vyšší výdrži (nižšímu opotřebení) vašeho paměťového zařízení, ale i z jiných specifických technických důvodů nedojde k trvalému smazání souboru, ale pouze k odstranění určitých systémových informací jako je cesta k datům, aby je systém nemohl dále zobrazovat a uživatel využívat. To však neznamená, že jste o data přišli. Dojde jen k jakémus jejich „zneviditelnění“.

Jak obnovit data

Pokud tedy máme paměťové zařízení, jako je pevný disk (HDD), SSD disk, paměťová karta (micro SD, mini SD, SD, aj., mp3 přehrávač, USB flashka, disketa a další zařízení, jež lze přepisovat (neplatí tedy pro klasické CD/DVD), máme naději, že data obnovíme. Šance je přitom značně vysoká a nepřímo úměrná proběhlé době (či přesněji době používání a zátěže na zařízení) od níž došlo ke smazání dat.

K obnově můžeme využít systémové nástroje, které však nejsou příliš uživatelsky přívětivé a ve Windows nemají grafické prostředí, jen příkazový řádek. Pokud chceme data obnovit nenáročně a bez jakýchkoliv odborných znalostí, sáhneme patrně po jedné z řady placených nebo i zcela volně dostupných aplikací, jež pro nás požadovanou operaci obstarají.

Recuva

Osobně doporučuji program Recuva, a to ze tří důvodů:

  1. je uživatelsky přívětivý, obsahuje intuitivního průvodce a je v češtině,
  2. je v základní verzi zcela zdarma,
  3. mám jej osobně vyzkoušený a vždy fungoval perfektně.

Recuva umí pracovat se souborovými systémy FAT32 i NTFS, jistou nevýhodou je, že nepodporuje jiný operační systém, než Windows, a to od verze Windows XP výš.

Jednou z mnoha výhod Recuvy je, že v ní lze obnovovat i e-maily, pokud používáme poštovního klienta jako MS Outlook nebo Mozilla Thunderbird

Recuva 1Návod na obnovu smazaných dat

Přikládám jednoduchý návod, jak obnovit smazané fotky, dokumenty a jiné soubory prostřednictvím programu Recuva ve verzi 1. 53. 1087

1. Soubor stáhneme, např. ze stránek stahuj.cz, spustíme a pomocí jednoduchého průvodce nainstalujeme

2. Chceme-li češtinu: po spuštění klikneme vpravo nahoře na tlačítko Options… -> v dialogovém okně v záložce General u textu Language rozevřeme lištu a vybereme čeština, potvrdíme stisknutím tlačítka OK.

Recuva 2

3. Můžeme buďto použít jednoduchého průvodce nebo postupovat sami. Pokud se rozhodneme pro druhou volbu, máme k dispozici následující možnosti:

Recuva 3

  • ze seznamu vlevo nahoře vybereme zařízení, z něhož chceme obnovovat data,
  • rozklikneme-li tlačítko Scan, můžeme vybrat, zda chceme hledat soubory (Scan Files) nebo obsah v textových souborech (Scan Contents), v druhém případě lze vybrat i příponu hledaného souboru,
  • vpravo nahoře je lišta s lupou, zde můžeme buďto nechat prázdné pole = vyhledá všechny soubory, nebo zadat příkaz či skupinu vyhledávání (obrázky/hudbu/dokumenty,…); lze rovněž využít hledání pouze konkrétních přípon, kdy místo názvu souboru dosadíme hvězdičku a za ni dopíšeme tečku a příponu, příklad: *.jpg = vyhledá všechny soubory s příponou .jpg
  • klikneme na Scan a začne skenování souboru

4. Doba skenování je závislá na velikosti paměťového média a nastavení hloubky skenování v nastavení (Options->Actions->Deep scan), což může vést k intenzivnějšímu pátrání po smazaných souborech. Jakmile je hledání dokončeno, zobrazí se seznam nalezených smazaných souborů. Jde-li o fotografie, můžeme si jejich náhled zobrazit v záložce Preview. Chceme-li nalezené soubory obnovit, vybereme je pomocí zaklikávátka vlevo, klikneme-li na první zaklikávací tlačítko v záhlaví, vyberou se všechny soubory. Následně zmáčkneme tlačítko Recover… a vybereme cestu ke složce, do níž se má soubor obnovit. Hotovo.

Recuva 4

Alternativní programy

  • Wise Data Recovery – v základní verzi zdarma, Pro verze ~ $65/rok, součástí řady kvalitních analytických nástrojů od firmy Wise, podporuje OS Windows od verze XP, web: ZDE.
  • EaseUS Data Recovery Wizard – na vyzkoušení zdarma, Pro verze ~ $55, odkaz na web: ZDE
  • Disk Drill – v základní verzi zdarma, doživotní PRO verze ~ 3000 Kč (občas se objeví v CHIPu), krom OS Windows od verze XP podporuje i MAC OS, web: ZDE
  • Ddrescue – zdarma, pod GNU, pro Linux, odkaz na web: ZDE.

Jednoduchý návod jak obnovit data z USB flashky či paměťové karty bez použití programů třetích stran, zveřejnil rovněž časopis CHIP: ZDE.

Zneužití smazaných dat

Obnovu omylem smazaných dat ocení především majitelé digitálních fotoaparátů, kteří si tak omylem smazali fotky z dovolené, což se stává mojí tchýnim, a to relativně často. Když pak fotky znovu v počítači „vyvolám“, dočkávám…

Je však třeba zmínit také druhou stránku věci. S možností obnovy smazaných dat počítají i jedinci s nekalými úmysly. V lepším případě jde o „obchodníky“ a „IT experty“, kteří vám danou operaci nabízí jako bohatě placenou službu, přičemž neudělají nic víc, než zvládnete pomocí výše zmíněných programů sami. Zde patří omluva pro skutečné IT experty, kteří jsou schopni za pomoci skutečně nákladných technologií a odborných znalostí obnovovat data ze zničených zařízení, na internetu jsou bohužel k vidění spíše prvně zmiňovaní vykukové.

Druhak jsou zde samozřejmě kyberzločinci, kteří data ze zdánlivě smazaných flashek, paměťových karet, harddisků, SSD disků a dalších paměťových zařízení, k nimž se dostali různými cestami, obnovují a data následně zneužívají. I v praxi tak dochází k různým druhům vydírání a zneužívání citlivě získaných dat. Mohou to být osobní dokumenty, intimní fotografie, adresáře či různá hesla a přístupové kódy.

Mějte proto na paměti, že kdykoliv se zbavujete digitálního zařízení, musíte se důkladně postarat o smazání všech dat. Obyčejné formátování přitom nestačí. Rozhodně byste se pak měli vyvarovat prodávání těchto zařízení do bazarů či přes inzeráty a internetové aukce – právě zde mohou kyberzločinci čekat a na taková data cílit.

Pomohl jsem Vám? Sdílejte článek na facebooku Facebook nebo mi můžete koupit kávu Káva
Můžete také začít odebírat newsletterNewsletter nebo RSS feedRSS Feed, aby Vám nic nového neuniklo.
zveřejněno: 28. října 2020
|
poslední změna: 27. února 2021
kategorie: Návody

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes nejčtenější