CTRL+C

Ctrl C

CTRL+C neboli control copy je patrně nejpoužívanější klávesová zkratka vůbec a stěží si lze představit uživatele, jenž by ji každodenně nevyužíval. Její historie a pokročilé možnosti využití jsou již známy méně, což je škoda, neboť s chytrými přídavky dokáže práci uživatele v mnohém ještě více zefektivnit.

Klávesová zkratka CTRL+C zkopíruje dříve vybraný text/soubor či jiná data do schránky (v ní se ukládají dočasná data). Bez rozšíření se zkopíruje vždy pouze poslední text/soubor a zároveň se přepíše poslední uložený text/soubor (pokud takový existuje).

Data ze schránky lze následně vyvolat rovněž notoricky známou zkratkou CTRL+V.

Mezi základní zkratky pro práci se schránkou patří ještě CTRL+X, jež text/soubor vyjme a přesune do schránky. Rozdíl je tedy v tom, že takový text/soubor z původního umístění odstraní (vyjme) a následně jej lze přesunout jinam, opět za pomoci zkratky pro vložení CTRL+V.

Existuje řada vylepšení pro práci se schránkou, např. pro možnost uložit více textu/souborů.

Historie klávesové zkratky CTRL C

Od roku 1973 využívá svět klávesové zkratky „copy&paste“, a to zásluhou tehdejšího pracovníka firmy Xerox, počítačového mága Larryho Teslera (†2020).

Rozšíření schránky

Využít lze programy třetích stran, nicméně operační systém Windows 10 od aktualizace October 2018 využívá funkci schránky s pamětí. Vyvolává se pomocí klávesové zkratky Win+V, ve výchozím nastavení je však vypnuta. Zapneme ji tak, že vyvoláme nabídku Start (např. zmáčknutím tl. Win či kliknutím myší na ikonu Windows vlevo dole), dále Nastavení a Systém. Následně se vlevo přepneme na záložku Schránka, v níž zapneme Historii schránky.

klávesová zkratka: CTRL+C
  • funkce zkratky: zkopíruje vybraná data
  • funkčnost/využití: univerzální

Zápis zkratky CTRL+C na klávesnici:

Ctrl+c
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Rozsireni Projektor
pokud pracujete s více monitory ve Windows, můžete snadno přepínat mezi režimy zobrazení rozšířit / duplikovat / první monitor / druhý monitor. Slouží k tomu klávesová zkratka Win+P
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva