Jak trvale vymazat soubor

07. 11.
2020

Shift Delete

K vymazání souboru, či přesněji jeho odstranění/přesunutí do koše slouží klávesa DEL (delete = škrtnout, vymazat). Chceme-li však vymazat soubor trvale, je třeba nejprve stisknout a podržet tlačítko SHIFT a následně zmáčknout klávesu DELETE, pak se soubor nepřesune do koše, ale trvale smaže. A myslíte, že se soubor opravdu trvale smaže?


Lze data odstranit trvale?

Bohužel, takto pevné disky nefungují. Mimo jiné kvůli vyšší výdrži (nižšímu opotřebení) vašeho paměťového zařízení (pevný disk, SSD disk, paměťová karta, USB flashka, atd.) nedojde k reálnému smazání souboru, ale pouze systémových informací jako je cesta k souboru, aby jej systém nemohl dále nalézt, to však neznamená, že zmizel. Zadáme-li tedy operaci trvalého odstranění SHIFT+DEL, dojde pouze k jakémusi „zneviditelnění“ těchto dat.

 

Lze smazaná data obnovit?

RecuvaTím se přirozeně podbízí otázka, zda jde takto „trvale smazaná“ data obnovit a odpověď je samozřejmě ANO, lze.  A ani to dnes není nijak náročné. Pro zájemce jsem připravil jednoduchý grafický návod ZDE.

Na internetu lze sehnat řadu placených i zcela volně dostupných aplikací, jež za vás požadovanou operaci pohodlně obstarají. Samozřejmě to umí i systémové nástroje, jež lze vyvolat z příkazového řádku, ale takto je to pohodlnější. Za všechny lze doporučit program Recuva, který je v základní a naprosto dostatečné verzi zcela zdarma a jednak je jeho ovládání uživatelsky přívětivé a mám s ním dobré zkušenosti.

Obnovu omylem smazaných dat ocení především majitelé digitálních fotoaparátů, kteří si tak omylem smazali fotky z dovolené, což se stává mojí tchýnim, a to relativně často. Když pak fotky znovu v počítači „vyvolám“, dočkávám se velkých díků a uznání…

 

Zneužití smazaných dat

Je však třeba zmínit také druhou stránku věci. S možností obnovy smazaných dat počítají i jedinci s nekalými úmysly. V lepším případě jde o „obchodníky“ a „IT experty“, kteří vám danou operaci nabízí jako bohatě placenou službu, přičemž neudělají nic víc, než zvládnete pomocí výše zmíněných programů sami. Zde patří omluva pro skutečné IT experty, kteří jsou schopni za pomoci skutečně nákladných technologií a odborných znalostí obnovovat data ze zničených zařízení, na internetu jsou bohužel k vidění spíše prvně zmiňovaní vykukové.

Druhak jsou zde samozřejmě kyberzločinci, kteří data ze zdánlivě smazaných flashek, paměťových karet, harddisků, SSD disků a dalších paměťových zařízení, k nimž se dostali různými cestami, obnovují a data následně zneužívají. I v praxi tak dochází k různým druhům vydírání a zneužívání citlivě získaných dat. Mohou to být osobní dokumenty, intimní fotografie, adresáře či různá hesla a přístupové kódy.

Mějte proto na paměti, že kdykoliv se zbavujete digitálního zařízení, musíte se důkladně postarat o smazání všech dat. Obyčejné formátování přitom nestačí. Rozhodně byste se pak měli vyvarovat prodávání těchto zařízení do bazarů či přes inzeráty a internetové aukce – právě zde mohou kyberzločinci čekat a na taková data cílit.

 

Jak smazat data opravdu trvale?

Eraser

K trvalému smazání dat slouží, podobně jako k jejich obnově, vedle systémových nástrojů také řada placených či v omezené funkci zdarma dostupných nástrojů. Za všechny zde zmíním Eraser, jednoduchý a v základní verzi zdarma dostupný program, který dělá přesně to, co od něho vyžadujeme, tedy trvale maže obsah vašich interních i přenosných paměťových zařízení. Principem trvalého smazání není obyčejné formátování, ale přepisování místa, na němž se soubor nachází nebo pro jistotu přepisování veškerého obsahu paměťového média obsahem jiným, náhodně generovaným. Jakmile se paměťové zařízení dostatečně zaplní, tak, že není další místo pro zápis, musí přepisovat dříve smazané soubory, a tak dojde k jejich smazání. Když takto fiktivními daty absolutně zaplníme disk – operaci provedeme raději několikrát (program to sám nabízí) – získáme jistotu, že skutečná dříve smazaná data zůstanou smazána a nemohou být někde ukryta.

Nevýhodou takového postupu je fakt, že opakovaným zaplňováním a formátováním disku dochází k jeho rychlejšímu opotřebení.

A když chceme mít úplnou jistotu a na osudu disku nám více nezáleží, použijeme krumpáč.

klávesová zkratka:

SHIFT+DELETE

  • funkce zkratky: trvale odstraní soubor/složku
  • alternativní zápis: DEL (pouze přesune do koše)
  • funkčnost/využití: Windows

Zápis zkratky SHIFT+DELETE na klávesnici:

Shift Del
Pomohl jsem Vám? Sdílejte článek na facebooku Facebook nebo mi můžete koupit kávu Káva
Můžete také začít odebírat newsletterNewsletter nebo RSS feedRSS Feed, aby Vám nic nového neuniklo.
zveřejněno: 7. listopadu 2020
|
poslední změna: 27. února 2021
| štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes nejčtenější