CTRL+X

Ctrl X

Klávesová zkratka pro vyjmutí (CTRL+X) patří k nejčastěji používaným zkratkám pro vyjmutí/přesun souborů, složek, textů, médií a jiných dat. Obdobně jako klávesová zkratka CTRL+C uloží označená data do schránky, v tomto případě však s tím rozdílem, že má dojít k jejich přesunutí, nikoliv zkopírování. Přesunutí je ukončeno stisknutím klávesové zkratky CTRL+V na místě, kde mají být data vložena.

Vyjmutí dat pomocí CTRL+X

Funkce a průběh klávesové zkratky CTRL+X se liší v závislosti na typu dat, jež mají být vyjmuta/přesunuta. Data jsou buďto odebrána z původního umístění bezprostředně po stisknutí klávesové zkratky (to se děje v případě, že jde o textový obsah, např. v textových procesorech a editorech) nebo jsou data pouze označena k přesunu a k jejich odebrání z původního umístění dojde teprve po vložení na místo nové (Tak se chovají např. soubory a složky v průzkumníku Windows).

Lze vyjmutá data opětovně vkládat?

Také pravidla pro opětovné vkládání dat se odvozují od typu dat, jež přesouváme. Pokud jde o textová data, lze je pomocí klávesové zkratky CTRL+V (či alternativním příkazem myší) opětovně vkládat dokud je ve schránce nenahradíme jinými daty (nebo nerestartujeme počítač). V případě přesunu souborů a složek se však data chovají jinak – vyjmutý soubor/složky můžeme vložit pouze 1×. Pro opětovné vkládání musíme následně využít kl. zkratku CTRL+C.

klávesová zkratka: CTRL+X
  • funkce zkratky: vyjme vybraná data
  • funkčnost/využití: univerzální

Zápis zkratky CTRL+X na klávesnici:

Ctrl+x
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Rozsireni Projektor
pokud pracujete s více monitory ve Windows, můžete snadno přepínat mezi režimy zobrazení rozšířit / duplikovat / první monitor / druhý monitor. Slouží k tomu klávesová zkratka Win+P
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva