Klávesa PrtScr neboli Printscreen slouží k zaznamenání snímku obrazovky, doslova vytiskne obraz, který se ve chvíli stisknutí klávesy zobrazí na monitoru či jiném zobrazovacím zařízení. Takto “vyfocená” obrazovka se sama o sobě neukládá jako obrázek, ale uloží se pouze do schránky, tj. mezipaměti systému a čeká, kam ji uživatel pomocí funkce vložit (CTRL+V) uloží.
Obvyklou cestou pro ukládání vyfocené obrazovky je její vložení do externího programu. K tomuto účelu lze využít např. Malování či jiný grafický editor, ale klidně i textové procesory jako MS Word nebo internetové služby, které v sobě mají funkci ukládání obrázků integrovanou. V každém z těchto případů stačí prostě zmáčknout CTRL+V. Snímek obrazovky zůstane ve schránce pouze do té doby, dokud jej nenahradíte něčím jiným (opětovné použití klávesy PrtScr či CTRL+C nebo CTRL+X) atd.
Od verze Windows 10 je možné využívat také schránku s historií a ukládat si takto více snímků, viz článek na webu Microsoftu. Ke stejnému účelu však slouží ŕada jiných kvalitních programů třetích stran.
Windows od verze 10 umí také snímky automaticky ukládat, a to prostřednictvím klávesové zkratky WIN+PrtScr. Soubory se snímky obrazovky se pak ukládají do složky uživatele Obrázky -> Snímky obrazovky
- funkce zkratky: pořídí snímek obrazovky
- funkčnost/využití: univerzální
Zápis zkratky PrtScr (PrintScreen) na klávesnici:
