Jak pořídit snímek obrazovky

Prtscr

Klávesa PrtScr neboli Printscreen slouží k zaznamenání snímku obrazovky, doslova vytiskne obraz, který se ve chvíli stisknutí klávesy zobrazí na monitoru či jiném zobrazovacím zařízení. Takto “vyfocená” obrazovka se sama o sobě neukládá jako obrázek, ale uloží se pouze do schránky, tj. mezipaměti systému a čeká, kam ji uživatel pomocí funkce vložit (CTRL+V) uloží.

Obvyklou cestou pro ukládání vyfocené obrazovky je její vložení do externího programu. K tomuto účelu lze využít např. Malování či jiný grafický editor, ale klidně i textové procesory jako MS Word nebo internetové služby, které v sobě mají funkci ukládání obrázků integrovanou. V každém z těchto případů stačí prostě zmáčknout CTRL+V. Snímek obrazovky zůstane ve schránce pouze do té doby, dokud jej nenahradíte něčím jiným (opětovné použití klávesy PrtScr či CTRL+C nebo CTRL+X) atd.

Od verze Windows 10 je možné využívat také schránku s historií a ukládat si takto více snímků, viz článek na webu Microsoftu. Ke stejnému účelu však slouží ŕada jiných kvalitních programů třetích stran.

Windows od verze 10 umí také snímky automaticky ukládat, a to prostřednictvím klávesové zkratky WIN+PrtScr. Soubory se snímky obrazovky se pak ukládají do složky uživatele Obrázky -> Snímky obrazovky

klávesová zkratka: PrtScr (PrintScreen)
  • funkce zkratky: pořídí snímek obrazovky
  • funkčnost/využití: univerzální

Zápis zkratky PrtScr (PrintScreen) na klávesnici:

Prt Scr
Oblíbené zkratky
Víte, že:
Win10

ve Windows 10 je od aktualizace October 2018 (označení v. 1809) možné zpřístupnit pro schránku paměť? Možnost kopírovat (CTRL+C) data do schránky a následně je z ní vkládat (CTRL+V) je tak nyní ještě efektivnější. Slouží k tomu klávesa Win+C

...více
Vlastní zkratky
Příklad práce s HotkeyP

Chtěli byste si vytvořit vlastní klávesovou zkratku na vypnutí monitoru, zesílení zvuku, přeskočení písničky či spuštění aplikace? S programem HotkeyP, který je navíc zcela zdarma, je to snadné.

...více
Oblíbené znaky
Virtuální klávesnice
Virtuální klávesnice

podporuje desítky jazyků z celého světa

Rychlá mapa stránek
© 2021 Na klávesnici | tvorba admiva